Jedna z najvačších hádaniek vizuálne astronómie je, že veľa začínajúcich amatérskych astronómov uviazne na bode, čo sa týka použitia filtrov. Ktoré je najlepšie kúpiť a, ktoré sú zase vhodné pre jednotlivé druhy pozorovania to, sú najčastejšie kladené otázky. Tu je súhrn vačšiny filtrov, ktoré sú v súčasnej produkcii a ich použitie, s niekoľkými náznakmi z osobných pozorovaní.
Po prvé, začnime s otázkou, prečo sa vôbec filter používa. Jednoducho povedané, filter môže výrazne zvýšiť vnímanie ľudského oka, čo sa týka malých detailov na slnečnej sústave a ďalších objektov vzdialeného vesmíru. Sú taky amatérski pozorovatelia, ktorí tvrdia, že nikdy použili filtre, a že je človek nepotrebuje. K tomuto argumentu, môžeme povedať len: žiadny pár ľudských očí nie je perfektný. Ak Vám filter pomôže k lepším výsledkom tak ho použite. Rozumné využívanie foto-vizuálneho filtrov môže výrazne zvýšiť pozorovanie relácií.
Filtre pracuje na princípe blokovania určitej časti farebného spektra a tým výrazne zvyšuje zostávajúce vlnovej dĺžky. Farebné filtre pracujú na absorpčnú a priepustnosťou báze a okamžite vám povie, ktorú časť spektra odrážajú, teda dochádza k priepustnosti. Takzvané redukcia hmlovín a svetelného znečistenia sú veľmi selektívne vo výberových dĺžkach, ktoré prenášajú. V tom prípade, je najlepšie sa odkázať na špecifikácie danej výrobcu onoho filtra.
Farebné filtre sa udávajú vo WRATTEN. Systém WRATTEN bol vyvinutý spoločnosťou Kodak v roku 1909 a stal sa od tej doby štandardom. Filtre používané na fotografovanie, astronómiu, a ďalšie aplikácie všetky používajú tento rovnaký štandard. Tak a máme tu súhrn filtrov najčastejšie používaných v astronómii.
Filtre môžu byť naskladané na sebe. Majte na pamäti, že čím viac filtrov máte, tým viac sa zníži priepustnosť svetla.
# 8 svetlo žltá (83% priepustnosť) Používa sa pre zvýšenie detailov v červenej a oranžovej funkciu v pásoch Jupitera. Je taky užitočný pri zvyšovaní kontrastu Maria na Marse, a zvýšenie rozlíšenia detailov na Uránu a Neptúnu s ďalekohľadmi 10 "a viac palcov. Je to skvelý filter pre zvýšenie mesačných detailov, najmä pokiaľ ide o ďalekohľady s 8" a viac palcami.
# 11 Žlto-zelená (78% priepustnosť) Tento filter je ideálny pre zobrazenie povrchových podrobnosti na Jupiteri, a do určitej miery aj Saturnu. Má mierne zlepšiť vizuálny detail Maria na Marse, Uránu a Neptúnu, opäť v ďalekohľady s 10 "palcov alebo viac. Tento filter je to, čo som použil predovšetkým pre pozorovanie Jupitera potom, čo bolo bombardované Shoemaker-Levy kométou v roku 1994. Což prinieslo v oblasti dopadu mučivé detaily.
# 12 Žltá (74% priepustnosť) Zvyšuje červenej a oranžovej obrysy na Jupiteri a Saturne, zatiaľ čo blokuje modré a zelené vlnovej dĺžky. Taky zosvetľuje červenej a oranžovej obrysy na Marse, a zároveň znižuje, alebo blokuje, priepustnosť modrých a zelených plôch; to zvyšuje kontrast medzi týmito dvoma. Navyše zlepšuje modré mraky v atmosfére Marsu. Z tohto dôvodu to je jeden z mojich najobľúbenejších filtrov na pozorovanie Marse. Veľmi dobrý pre zvýšenie kontrastu v lunárnych obrysov s ďalekohľadmi 6 "palcov a viac.
# 15 Tmavo žltá (67% priepustnosť) Tento filter sa používa na pozorovanie obrysov povrchu Marsu, a polárnych ľadových čiapočiek. Môže byť použitý aj na posilnenie oranžových a červených obrysov, pásov a girlandy, na Jupiteri a Saturnu, a pre nízke mraky na Venuši. Skúste to tiež na mesačný povrch; funguje dobre pre zlepšenie kontrastu. Skúste tento filter použiť pre denné pozorovanie Venuše a Merkúru.
# 21 Oranžová (46% priepustnosť) # 21 oranžová znižuje priepustnosť modrej a zelenej vlnovej dĺžky, čím sa zvyšuje kontrast medzi týmito oblasťami a to v červených, žltých či oranžových oblastiach. Skvelé použitie pre pozorovanie Marsu. Zaostruje hranice medzi týmito oblasťami na povrchu planéty. Ja ich tiež používam na pozorovanie Jupiteru zaostrenie kontrastu v pásoch a zobrazenie Veľkej červenej škvrny. Zvyšuje povrchové detaily na Saturne. Filter sa chová veľmi podobne ako # 15, ale poskytuje o niečo viac kontrastu.
# 23A Svetlo červený (25% priepustnosť) To je ďalší skvelý filter pre použitie na Mars, Jupiter, Saturn a to kvôli zníženej priepustnosti svetla, pravdepodobne by nemal byť používaný v rozsahu 6 "palcov a menšie. Vykonáva mnoho rovnakých funkcií ako # 21 a # 15, ale opäť, s väčším kontrastom. Je tiež skvelý pre denné pozorovanie Merkúra a Venuše, pretože zvyšuje kontrast medzi týmito planétami a jasnej modrej oblohy.
# 25A Červený (14% priepustnosť) # 25A filter silne blokuje prenos modrej a zelenej vlnovej dĺžky, ktoré majú za následok veľmi ostro ohraničený kontrast medzi povrchovými útvarmi na Jupiteri. Tento filter je tiež veľmi užitočné pre definovanie marťanských polárnych ľadových čiapok a Maria. Avšak, z dôvodu zníženej priepustnosti svetla, # 25A by pravdepodobne byť použitý len na teleskopov s 8 "palcami a viac. Skúste ho použiť na Venuši. Nielen, že zníži oslnenie svetla, ale je to zaujímavý pohľad na zamračenú atmosféru Venuše.
# 38A temne modrá (17% priepustnosť) # 38A je veľmi dobrá pre použitie na Jupiteri, pretože to rozhodne odmieta červenej a oranžovej vlnovej dĺžky a v pásoch Veľkej červenej škvrny, čím sa zvýši kontrast. Funguje dobre na povrchu Marsu a javov, ako prašných búrok, a zvyšuje kontrast v prstencoch Saturnu. Dobrý pre použitie na Venušu, kvôli jeho nízkeho priepustnosti svetla; Naozaj zvyšuje kontrast a jemné mraky. # 38A by mala byť použitá len na ďalekohľady s 8 "palcami a viac.
# 47 Fialová (3% priepustnosť) Tento filter silne odmieta červenej, žltej, zelenej a vlnovej dĺžky, čo je dobrý pre použitie na Marse a pozorovanie polárnych ľadových čiapok. Filter je jasná voľba pre pozorovanie Venuše kvôli nízkej priepustnosti svetla a jeho schopnosti zvýšenie pozorovania javov v atmosfére. Taky ponúkaný ako užitočný pre poskytovanie kontrastu v kruhovom systéme Saturnu, zistil som ale, že je neobvykle použiteľný na tento účel. Taky skvelý pre zvýšenie mesačných detailov. Skúste zamerať na Jupiter a Galileove mesiace. Planéta je elektrický fialová a mesiace sú ružové.
# 58 zelený (24% priepustnosť) Tento filter silne odmieta červenej a modrej vlnovej dĺžky a zvyšuje ich kontrast na ľahších častiach povrchu Jupitera. Tiež užitočný pre zlepšenie zobrazenie mrakov, pásov a polárnych oblastí na Saturne. Robí skvelú prácu na zvýšenie kontrastu na Mars polárne ľadové čiapky a tiež robí rozumnú prácu zvýšením kontrastu atmosférických obrysov na Venuši. Opäť platí, že z dôvodu nižších úrovní priepustnosti svetla, tento filter pravdepodobne by nemal byť používaný pri ďalekohľadoch menšie ako 8 "palcov.
# 80A modrá (30% priepustnosť) Mnoho ľudí hovorí, že ak si chcete kúpiť len jeden filter, tak by to mal byť tento. Toto je jeden z dvoch, ktoré používam najčastejšie. Tento filter je najlepší a najobľúbenejší pre štúdium detailov na Jupiteri a Saturne. Zvyšuje kontrast potokov a girlandu na Jupiterových oblačných pásov, rovnako ako detaily o Veľkej červenej škvrny. Tiež prináša detaily v pásoch Saturnových a polárnych funkcií. Tento filter je tiež veľmi užitočný pre mesačné pozorovanie. Skúste tento filter rozdeliť Antares. Funguje veľmi dobre pre tento účel, a to najmä, keď sa obe hviezdy v ich maximálnej separácii.
# 82A Svetlo modrá (73% priepustnosť) Ide o druhý filter, ktorý, spolu s # 80A, používam najčastejšie. Funguje dobre na Jupiter, Mars, Saturn a mesiac. Jeho svetlo modrá farba zvyšuje oblasti nízkym kontrastom a zabraňuje významnému zníženiu celkovej úrovne svetla v rovnakom čase. Považujem tento filter za veľmi užitočný. Skúste tento filter na jednu z jasných galaxií. Omylom som ho nechal v okuláru, keď som sa otočil, aby som sa pozrel na M51. Detail vo špirálových ramenách bol celkom dobrý nad tým, čo som bol zvyknutý vídať. Trvalo mi nejaký čas prísť na to prečo. Snažil som sa ho na natočiť na niekoľko jasných galaxií od tej doby. Tiež, skúste tohle rozdeliť Antares. Buď 80A alebo 82A funguje celkom dobre pre toto.
Binorum OIII Tento filter je úplne špecializujúca sa na tom, že umožňuje prenos svetla iba v dvojnásobne ionizovaných kyslíkových vlnových dĺžkach. Filter výberu pre Závoja robí úžasné veci s inými emisnými hmlovinami, ktorých prevažnej emisie sú v rozsahu dvojnásobne ionizovaného kyslíka.
Máte problémy so štiepaním Antares? Skúste OIII na ňom. Ukazuje hlavnú hviezdu do toho, čo vyzerá ako červená LED dióda. A celkom v pohode! Môžete si to vyskúšať na iné, kde hlavná hviezda je oveľa jasnejšie ako spoločník.