0

Ako na výber ďalekohľadu I. - Jednooké vs. dvojoké

Dať prednosť výkonu alebo rozmerom a váhe? Vybrať si jednooký alebo dvojoký? A prečo ma má zaujímať priemer šošoviek? S takýmito a podobnými otázkami bežne bojuje mnoho ľudí, ktorí si plánujú kúpiť prvý ďalekohľad. Koniec koncov už ste treba sami na podobnú otázku narazili a vŕta vám v hlave. Preto pre vás máme pomoc - krátky návod ako vybrať ďalekohľad.

V troch dieloch vám predstavíme jednotlivé typy ďalekohľadov, vysvetlíme, na čo je ktorý vhodný a poradíme vám aj s nákupom filtrov.

 

Základné rozdelenie: mono a bi

 

Najskôr si musíme ďalekohľady roztriediť a ujasniť si, aký vlastne chceme a potrebujeme. Spôsobov delenia ďalekohľadov je niekoľko, ten úplne základný je na monokulárne a binokulárne - teda na "jednooké" a "dvojoké".

Rozdiel vo vzhľade týchto ďalekohľadov je jasný na prvý pohľad, odlišnosti vo funkcii už ale asi na prvý pohľad nespoznáte (aj keď vás samozrejme nechceme podceňovať). Po krátkom vyskúšaní by ste na hlavné rozdiely ale určite prišli:

Binokulárny ďalekohľad poskytuje vďaka nasadeniu na obe oči plastickejší obraz.
Monokulárny ďalekohľad máva spravidla výrazne väčšie priblíženie než binokulár.

 

Stabilný obraz predovšetkým

 

Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že monokulárne ďalekohľady nie sú tak skladné, nie je to vždy pravda. Na trhu existujú tiež kompaktné ďalekohľady, ktoré sa zmestia aj do dlane.

Monokulárne ďalekohľady sú často vybavené statívom. Približujú totiž toľko, že by ste to jednoducho v ruke "neudržali" a videli by ste všetko rozmazane (čo býva problém aj pri maximálnom priblížení niektorých zoomových binokulárov).

 

Divadelné kukátko alebo teleskop? Alebo nie je ďalekohľad ako ďalekohľad

 

Aj keď sa môže zdať, že čím väčšie priblíženie tým lepšie, nie je to vždy pravda. Nielen, že na veľké priblíženie potrebujete statív, ale hlavne sa vám všade nevyplatí. Horšie sa s ním hľadajú objekty, ktoré chcete sledovať, a niekedy je proste moc veľké, takže nemusíte vidieť to, čo ste plánovali. Je preto dobré rozmyslieť si pred nákupom, čo chcete pozorovať a pri akej príležitosti a podľa toho ďalekohľad vyberať.

Podľa použitia sa pritom dajú ďalekohľady rozdeliť opäť na niekoľko druhov (a tentoraz ich bude výrazne viac ako v predchádzajúcej časti).

 

Turistické ďalekohľady

Určite tušíte, že sú vhodné hlavne na výlety. Sú to ďalekohľady s malým priblížením (spravidla sedem až dvanásťnásobné), aby ste všetko videli ostro aj bez statívu. Spravidla sú binokulárne, ale kúpite i monokulárne.
Turistický ďalekohľad je zvyčajne ľahký, aby ste ho mohli bez ťažkostí nosiť na výlety.


Dalekohled Celestron 15-45x ZOOM 50мм UpClose 45° (Lomená) Binokulární dalekohled Omegon Blackstar 8x42

Poľovnícke ďalekohľady

Podobne ako turistické bývajú spravidla binokulárne, ale nájdete i monokulárne so statívom. Poľovnícke a lovecké ďalekohľady slúžia na pozorovanie zveri, takže priblíženie opäť nie je veľké - aby ste zviera jednoduchšie našli a videli ho ostro.
Poľovnícky ďalekohľad máva väčší priemer šošoviek ako turistický. Do šošoviek sa tak dostane viac svetla a je lepšie vidieť aj v tmavom lese. Poľovnícke a lovecké ďalekohľady sú často pogumované (sú tichšie) a v maskovacích farbách.


Dalekohled Seben 20-60x Zoom 60mm Razor Binokulární dalekohled Teleskop-Service 10x50 Porro LE

Ornitologické a pozorovacie ďalekohľady

Spravidla sú monokulárne. Poskytujú totiž väčšie priblíženie ako turistické či poľovnícke a lovecké ďalekohľady, a preto je často potreba obraz "podržať" pomocou statívu.
Vďaka väčšiemu priemeru šošoviek využijete tieto ďalekohľady aj za horších svetelných podmienok.


Dalekohled Celestron 18-55x Ultima 65mm 45° (Lomená)Dalekohled Celestron Regal 100 F-ED (Lomená)

Športové ďalekohľady

Najčastejšie sú binokulárne, aby ste mali väčší prehľad o tom, čo sa deje. Priblíženie sa obyčajne pohybuje od štvornásobného po dvanásťnásobné.
Záleží na tom, čo a kde pozorujete - pre športy v hale stačí spravidla najmenšie priblíženie, naopak u niektorých športov potrebujete priblíženie vyššie.


Dalekohled Celestron 20-60x ZOOM 60mm UpClose  45° (Lomená) Binokulární dalekohled Tasco Essentials  4x30 Black

Ďalekohľady pre plavbu

Čo sa týka priblíženia alebo priemeru šošoviek, sú podobné treba poľovníckym ďalekohľadom. Na rozdiel od nich je ale u ďalekohľadov pre plavbu treba dbať na to, aby boli vodotesné.

Vreckové a kompaktné ďalekohľady

Tie bývajú monokulárne aj binokulárne. Určite vás neprekvapí, že vreckové aj kompaktné ďalekohľady sú menšie a ľahšie než napríklad ornitologické ďalekohľady. Ľahko je tam vezmete kedykoľvek kamkoľvek. Zároveň poskytujú kvalitný výkon.


Dalekohled Celestron C50 Mini Mak Zoom Binokulární dalekohled Carson MiniScout 7x18

Divadelné ďalekohľady

Aj divadelné ďalekohľady a kukátka bývajú monokulárne i binokulárne.

Sú malé, aby ste ich so sebou ľahko vzali, a majú malé priblíženie (spravidla trojnásobné či štvornásobné) - jednoducho preto, že väčšie v divadle nepotrebujete.


Binokulární dalekohled Omegon Opera 3x25

Univerzálne ďalekohľady

Asi tušíte, že univerzálne ďalekohľady sú vhodné pre rôzne použitie.

Sú vhodné na turistiku, pozorovanie zveri alebo napríklad športu. Bývajú preto o niečo drahšie než napríklad bežné ďalekohľady pre šport.


Binokulární dalekohled Bushnell PowerView 10x25 Camo Binokulární dalekohled Bushnell H2O 8x25

Astronomické ďalekohľady

Králi medzi ďalekohľadmi. Vyrábajú sa síce monokulárne i binokulárne, spravidla sú ale pre pozorovanie oblohy vhodnejšie monokulárne hvezdárske ďalekohľady so statívom. Vďaka veľkému priblíženiu je totiž nemožné udržať obraz v ruke.

Zato s pomocou hvezdárskych ďalekohľadov (čiže teleskopov) dobre vidíte nielen Mesiac, ale i vzdialené planéty či hmloviny.


Binokulární dalekohled Teleskop-Service 11x70 Porro LE Dalekohled Celestron C5 127/1250 Schmidt-Cassegrain

 

Len kategória nestačí

Teraz už stačí len ujasniť si, čo plánujete pozorovať a vyberať v danej kategórii. Aby ste vedeli, čo vám vlastne predajcovia ponúkajú, v ďalšom dieli vám vysvetlíme niektoré pojmy a parametre.