Ako na výber ďalekohľadu I. - Jednooké vs. dvojoké
Dať prednosť výkonu alebo rozmerom a váhe? Vybrať si jednooký alebo dvojoký? A prečo ma má zaujímať priemer šošoviek? S takýmito a podobnými otázkami bežne bojuje mnoho ľudí, ktorí si plánujú kúpiť prvý ďalekohľad. Koniec koncov už ste treba sami na podobnú otázku narazili a vŕta vám v hlave. Preto pre vás máme pomoc - krátky návod ako vybrať ďalekohľad.
V troch dieloch vám predstavíme jednotlivé typy ďalekohľadov, vysvetlíme, na čo je ktorý vhodný a poradíme vám aj s nákupom filtrov.
Základné rozdelenie: mono a bi
Najskôr si musíme ďalekohľady roztriediť a ujasniť si, aký vlastne chceme a potrebujeme. Spôsobov delenia ďalekohľadov je niekoľko, ten úplne základný je na monokulárne a binokulárne - teda na "jednooké" a "dvojoké".
Rozdiel vo vzhľade týchto ďalekohľadov je jasný na prvý pohľad, odlišnosti vo funkcii už ale asi na prvý pohľad nespoznáte (aj keď vás samozrejme nechceme podceňovať). Po krátkom vyskúšaní by ste na hlavné rozdiely ale určite prišli:
• Binokulárny ďalekohľad poskytuje vďaka nasadeniu na obe oči plastickejší obraz.
• Monokulárny ďalekohľad máva spravidla výrazne väčšie priblíženie než binokulár.
Stabilný obraz predovšetkým
Aj keď sa na prvý pohľad môže zdať, že monokulárne ďalekohľady nie sú tak skladné, nie je to vždy pravda. Na trhu existujú tiež kompaktné ďalekohľady, ktoré sa zmestia aj do dlane.
Monokulárne ďalekohľady sú často vybavené statívom. Približujú totiž toľko, že by ste to jednoducho v ruke "neudržali" a videli by ste všetko rozmazane (čo býva problém aj pri maximálnom priblížení niektorých zoomových binokulárov).
Divadelné kukátko alebo teleskop? Alebo nie je ďalekohľad ako ďalekohľad
Aj keď sa môže zdať, že čím väčšie priblíženie tým lepšie, nie je to vždy pravda. Nielen, že na veľké priblíženie potrebujete statív, ale hlavne sa vám všade nevyplatí. Horšie sa s ním hľadajú objekty, ktoré chcete sledovať, a niekedy je proste moc veľké, takže nemusíte vidieť to, čo ste plánovali. Je preto dobré rozmyslieť si pred nákupom, čo chcete pozorovať a pri akej príležitosti a podľa toho ďalekohľad vyberať.
Podľa použitia sa pritom dajú ďalekohľady rozdeliť opäť na niekoľko druhov (a tentoraz ich bude výrazne viac ako v predchádzajúcej časti).
Len kategória nestačí
Teraz už stačí len ujasniť si, čo plánujete pozorovať a vyberať v danej kategórii. Aby ste vedeli, čo vám vlastne predajcovia ponúkajú, v ďalšom dieli vám vysvetlíme niektoré pojmy a parametre.