Ako na výber ďalekohľadu III. - Bez filtra ani ranu
V minulých dieloch nášho malého sprievodcu nákupom nového ďalekohľadu sme si ďalekohľady rozdelili, popísali, a ujasnili si, že pri výbere záleží hlavne na tom, čo chceme pozorovať. Teraz vám povieme, k čomu sú dobré filtre pre ďalekohľad, prečo sa bez nich pri pozorovaní oblohy nezaobídete a ako vybrať ten správny.
Filtrov k ďalekohľadu je niekoľko druhov, základnú funkciu majú ale všetky rovnakú. Zvýrazniť detaily pozorovaného objektu a odfiltrovať nežiaduce vplyvy. Proste sa starajú o to, aby ste čo najlepšie videli to, čo chcete.
Väčšina filtrov sa vyrába na hvezdárske ďalekohľady. Napríklad také polarizačné filtre ale využijete skoro na každom ďalekohľade.
Pozorujete Mesiac, planéty alebo hmlovinu?
Práve podľa toho, čo plánujete pozorovať, sa filtre pre ďalekohľady delí. Preto si to pred ich nákupom nezabudnite ujasniť.
• Mesačné filtre - určite ste poznali, že sú na pozorovanie Mesiaca. Keď je Mesiac v pokročilejšom štádiu, býva veľmi jasný a jeho sledovanie nie je práve najpríjemnejšie. Mesačný filter jas zníži, a vďaka tomu všetko pozorujete úplne pohodlne.
• Slnečné filtre - pri pozorovaní Slnka sú filtre absolútne nevyhnutné. Keďže priamy pohľad do Slnka je nepríjemný i bez ďalekohľadu, pri pozorovaní bez slnečného filtra riskujete popálenie sietnice a vážne poškodenie zraku. Slnečné filtre vás ochránia tým, že veľmi výrazne zníži slnečný jas. Okrem nákupu sklenených filtrov si ľahko pripravíte aj vlastný slnečný filter použitím slnečnej fólie Bader a objímky na slnečný filter.
• UHC filtre - jeden z niekoľkých druhov hmlových filtrov, ktoré využijete všade tam, kde musíte bojovať so svetelným znečistením (čo je v súčasnosti skoro všade). UHC filtre sú vhodné hlavne na pozorovanie emisných hmlovín. Prepúšťajú len okolie vlnových dĺžok, na ktorých emisné hmloviny vyžarujú, a ostatné vlnové dĺžky (teda i tie, na ktorých funguje väčšina verejného osvetlenia) potláčajú. Kým hmlovina zostane stále rovnako jasná, zvyšok oblohy stmavne. Vďaka tomu hmlovina vynikne a lepšie ju uvidíte.
• Filtre OIII - fungujú podobne ako UHC filtre. Rozdiel je v zásade jediný - prepúšťajú ešte užšie spektrum vlnových dĺžok (okolo spektrálnej čiary OIII) a ešte viac tak zvyšujú kontrast emisných a planetárnych hmlovín.
• Filtre H-alfa - ďalšie z hmlových filtrov. Podobne ako predchádzajúce filtre i H-alfa prepúšťajú len určitú časť žiarenia (okolo spektrálnej čiary H-alfa). Využívajú sa hlavne ako foto filtre a určité druhy H-alfa filtrov sa používajú i pre pozorovanie Slnka.
• Filtre H-beta - filtre, ktoré vám umožnia pozorovať i veľmi slabé hmloviny. Prepúšťajú len svetelné žiarenie H-Beta. Vďaka tomu obloha extrémne stmavne a uvidíte aj slabé hmloviny ako sú napríklad Konská hlava alebo Kalifornia.
• Širokopásmové filtre - sú vhodné najmä pre pozorovanie vzdialeného vesmíru. Účinne blokujú umelé svetlo a zároveň zachovávajú jas hmlovín a hviezd. Rovnako ako predchádzajúce filtre výrazne ztemnia oblohu a zvýšia tak kontrast pozorovaných objektov.
• Farebné filtre - hovorí sa im tiež planetárne. Určite je vám preto jasné, že sú na pozorovanie planét a detailov na nich. Farbu musíte vybrať podľa toho, čo plánujete pozorovať. Zatiaľ čo napríklad pre prezeranie červenej škvrny na Jupiteri je vhodný zelený filter OMEGON, pozorovanie atmosferických búrok na rovnakej planéte zlepší zase žltý filter OMEGON.
• Polarizačné filtre - sú výborné pre pozorovanie jasných objektov, ako je Mesiac alebo niektoré planéty. Znižujú totiž množstvo svetla prichádzajúceho do okulára. Polarizačný filter tak dokáže uľahčiť i pozorovanie oblohy počas dňa.
• Foto filtre - už z názvu je jasné, že tieto filtre sú na astrofotografovanie. Dokážu potlačiť svetelné znečistenie a objekty na snímkach sú ostrejšie ako pri bežnom pozorovaní. S niektorými foto filtrami môžete pohodlne fotiť i cez deň. Navyše ich využijete i ako ochranu proti prachu.
Pozor na priemer filtra
Okrem toho, že si pred nákupom musíte ujasniť, čo chcete pozorovať, je potrebné poznať aj niektoré technické "detaily". Je treba vedieť kam filter na ďalekohľad nasadiť. Väčšina ich je určená na okulár, ale napríklad slnečné filtre sa spravidla nasadzujú na objektív.
S tým súvisí aj druhá dôležitá vec - priemer filtra. Samozrejme súvisí s priemerom okulára, preto by ste ho mali pred nákupom filtra skontrolovať. Predsa len je nemilé kúpiť si filter, ktorý nepasuje.